Mivel a hallásveszteség az élet minden területére kihat, nagyon fontos, hogy audiológushoz forduljunk. Az adott esettől függően az orvos hallókészülék használatát javasolhatja a hallás javítása érdekében. Orvosa Önnel együttműködve segíthet a hallás helyreállításában és a szükséges kezelésben.
Az orvosnál tett látogatás mellett számos olyan tevékenység is végezhető, amely javítja a hallást.
Rejtvényfejtés
Az agy fantasztikus szerv, amely jelentős szerepet játszik a fülön keresztül érkező hangok feldolgozásában. Akárcsak az izmokat, az agyat sem árt edzeni, hogy formában maradjon.
Amellett, hogy szórakoztató, a rejtvényfejtés az agynak is jót tesz, és segít megelőzni a szellemi leépülést. Néhány példa a különféle rejtvényekre: keresztrejtvények, szókereső és Soduku. A „gyakorlatokat” rendszeresen, legalább hetente, de lehetőleg minden nap érdemes végezni.
Kártyázás
A kártya és a társasjáték szintén szórakoztató módja annak, hogy kapcsolatban maradjon családtagjaival és barátaival. A társasági élet különösen alkalmas arra, hogy megakadályozza az elszigetelődést. Sok ember szorongani kezd és depresszióssá válik, ha romlik a hallása, ezért kevésbé vesznek részt a társasági életben.
Jóga a hallásért
A jóga jó hatással van a testre, az elmére és a lélekre. Tudta, hogy egyes jógapózok a hallását is javíthatják? A jóga úgy javítja a hallást, hogy serkenti az agy és a fül vérkeringését. A jobb vérkeringés javítja az idegek működését és segíti a sejtek méregtelenítését.
A vérkeringés javításához a legjobb jógapózok a fa, a kobra, a háromszög és a teve póz. A kutatások szerint a jóga a fülzúgás (tinnitus) tüneteit is enyhítheti. A rendszeres jógázás a szorongást és a stresszt is csökkentheti.
Napi testmozgás
A napi testmozgás elengedhetetlen nemcsak a fül egészsége, hanem a testi és lelki egészség szempontjából is. Ha minden napját aktívan tölti, az sokféle kedvező hatással van a közérzetére. Nem kell minden nap félmaratont futnia, hogy élvezze a testmozgás egészségügyi előnyeit. Válasszon olyan tevékenységet, amelyet élvez: például séta, kocogás, úszás, ugrás, jóga vagy esetleg kertészkedés. Ezek bármelyike edzi a testet és javítja a vérkeringést. Válasszon kedve szerint: a lényeg az, hogy ne hagyja abba, és a testmozgás váljon a mindennapi rutinja részévé.
A testmozgás csodákat tesz a belső fül vérkeringésével. A belső fül „hallórésze”, az úgynevezett cochlea (más néven: csiga) számára a jobb vérkeringés rengeteg előnnyel jár. A cochlea a hallórendszer létfontosságú eleme, mivel ez a szerv alakítja át a hang rezgéseit idegi ingerületekké.
Akkor se adja fel, ha nem szeret edzeni. Még a viszonylag kis mennyiségű (hetente kétszeri) testmozgás is segíthet felvenni a harcot a hallásveszteség ellen. Fontos, hogy ne fejhallgatóval végezze a testmozgást, és mindenképpen kerülje a hangos zenét. A hangos zajról tudjuk, hogy károsítja a hallószőröket, és ezek nem nőnek vissza, ha egyszer elvesztek.
Ha mások is hallják a fejhallgatójából a zenét, akkor túl hangosan hallgatja.
Meditáció
A meditáció ősi módszer, és számos tanulmány bizonyítja az egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Meglepő lehet, hogy még a hallást is javíthatja. Ha csendben ül, és befelé figyel, segít testének a vérnyomás és a vérkeringés szabályozásában és a többi élettani folyamat normalizálásában. A meditáció képes csökkenteni a stresszt, és ezáltal enyhíteni annak testre gyakorolt káros hatásait.
Ez az egyszerű, mégis rendkívül hatékony módszer elősegíti a mély relaxációt, és javítja az agy vérellátását. Amikor tudatosan figyel a környezeti hangokra, például a madarak csiripelésére, akkor a hallását is javítja. Ha hangokat használ a meditációhoz, egész nap sokkal jobban rájuk lesz hangolódva. Az idő múlásával a tudatalattija olyan hangokat is észlel, amelyekről korábban lemaradt. Lehet, hogy csupán mentális hallásjavulásról van szó, a hatása mégis rendkívüli.
A szabad levegőn, például egy parkban meditálva szinte elmerülhet a különféle hangokban. A meditáció részeként végzett mélylégzési gyakorlatok oxigénnel dúsítják a vért és javítják a vérkeringést. Próbáljon felváltva odafigyelni saját testére, majd a környezeti hangokra.