Mennyire gyakori a fülzúgás?

nő fekszik az ágyban és fogja a fejét
Ha fülzúgástól szenved, tudnia kell, hogy nincs egyedül. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban több, mint 50 millió ember szenved valamilyen fülzúgástól. Bár általában a fülzúgás gyakoribb a hallássérültek körében, legalább 13 millió ember számol be arról, hogy halláskárosodás nélkül áll fenn az állapot.
fülzúgás előfordulása a legmagasabb a 65-84 év közötti emberek körében; az előfordulási arány 27 százalék körül van. Nem meglepő, hogy összefüggés látható a halláskárosodás mértéke és a fülzúgás előfordulása között. Bár nincs egyetlen megoldás a fülzúgásra, annak okától függően elég hatékonyan kezelhető.

Mikor múlik el magától a fülzúgás?

Míg a fülzúgás néha sokáig elidőzhet, legtöbbször magától megoldódik. Valójában az esetek túlnyomó többségében az állapot csupán átmeneti jelenség, és magától elmúlik. Ilyen például a zaj okozta átmeneti halláskárosodás. Tegyük fel, hogy részt vett egy koncerten, és amint csendesebb környezetbe ér, észreveszi, hogy cseng a füle. Ez a fajta fülcsengés a hangos zaj okozta átmeneti károsodásnak köszönhető, és valószínűleg néhány nap alatt alábbhagy.

A hallás szélsőséges zajszintnek való kitétele ugyanakkor ritkán jár negatív következmények nélkül. Éppen ellenkezőleg, a zaj okozta halláskárosodás idővel krónikussá válhat.

Meddig tart a fülzúgás?

Nagyon aggasztó lehet, ha a fülzúgás hetekig vagy hónapokig fennáll. Ha fülzúgása három hónapnál tovább tart, orvosa krónikusnak minősítheti. Bár a fülben lévő állandó csengés és zümmögés nagyon bosszantó, erősségét tekintve az esetek többségében elég enyhe, és a legtöbben megtanulnak együttélni vele. Más esetekben azonban a zaj olyan erős, hogy a betegséggel való együttélés szignifikánsan negatív hatással van az érintett életminőségére. A hangok olyannyira befolyásolhatják a mindennapokat, hogy a fülzúgásban szenvedők állandó stressz alatt élhetnek, elveszíthetik a koncentrálóképességüket vagy akár az alvásra való képességet. Függetlenül attól, hogy mióta van fülzúgása, soha ne várjon hónapokat, hogy szakember segítségét kérje panasza kezelésére.

Mi okozza a fülzúgást?

Hangos zajnak van kitéve

A fülzúgás egyik leggyakoribb oka valamilyen erős hangnak való kitettség, amely károsítja a belső fülben lévő csiga érzékelő sejtjeit. A károsodás kialakulásának egyik oka lehet az, ha sok időt tölt el zajos környezetben. Legyen ez akár egy kisrepülőgép zaja, gyakori motorozás vagy pl. hangos vendéglátóhelyen történő munkavégzés, de akár egy rockkoncert során a hangszóróhoz közeli tartózkodás is.

Az akusztikus trauma a fül károsodásának másik lehetséges oka. Ilyen károsodás bekövetkezhet rövid ideig kitett rendkívül nagy zaj vagy hosszabb időn át tartó ismételt zajnak való kitettség következtében. A robbanás, puskalövés tökéletes példa arra, hogyan lehet akusztikus traumát szenvedni. Fontolja meg hallásvédő viseletét, például füldugót vagy fülvédőt, hogy csökkentse a fül károsodásának kockázatát, amikor úgy gondolja, hogy olyan környezetben tartózkodik, amely fülsiketítő zajokat okozhat.

A fülzsír feltorlódása miatt elzáródott hallójárat

Bár a fül általában öntisztító, néhány embernél átlagon felüli cerumen halmozódik fel, amelyet szakszerűen el kell távolítani. Azokban az esetekben, amikor a túlzott fülzsír eléri a dobhártyát, nyomást okozhat, megváltoztathatja a dobhártya rezgését és ezáltal fülzúgási tüneteket okozhat.

Krónikus középfülfertőzés
fülét fogó férfi
A középfülfertőzés - más néven középfülgyulladás - akkor fordul elő, amikor kórokozók (baktérium vagy vírus) jutnak a hallójáratba és megrekednek ott. Ez a fajta fülfertőzés sokkal gyakoribb a gyermekek körében. A fülcsengés csak egy a sok tünet közül, amelyet tapasztalhat. Egyéb tünetek közé tartozik a láz, a fül fájdalma és a szédülés.

Míg a középfülfertőzések általában néhány héten belül elmúlnak, a belső fülfertőzések sokkal tovább tarthatnak, és növelhetik a fülzúgás esélyét.
 
Beszakadt (perforált) dobhártya

A repedt dobhártya (dobhártya perforáció) általában azon szövet szakadása, amely elválasztja a hallójáratot a középfültől. A dobhártya megrepedésének szövődményei a halláskárosodás és fokozott sérülékenység a középfülfertőzésekkel szemben. Mind a fertőzések, mind a halláskárosodás növeli a fülcsengés kialakulásának kockázatát.

Otoszklerózis (Otosclerosis)

Az otoszklerózis a középfül és a belső fül csontjainak betegsége, amely gyakran halláskárosodást eredményez. Az otoszklerózis egyik tünete a tinnitus. A betegség előrehaladtával mindkét fül érintett lehet. Fontos az otoszklerózis kezelésére törekedni, függetlenül attól, hogy hall-e belső hangokat vagy zajokat. A betegség kezeletlenül hagyása súlyos halláskárosodáshoz vezethet. A hallókészülék képes kezelni egy bizonyos fokig a hallásvesztést, de a hallás normális működésének helyreállításához gyakran műtétre van szükség.

Meniére-kór

A Meniére-kór a belső fülre van hatással, súlyos szédülést, fülzúgást, halláskárosodást és dugultságérzetet okozva a fülben. Ez az állapot általában csak az egyik fület érinti.

Pulzáló (lüktető) fülzúgás

A pulzáló fülzúgás abban az értelemben egyedülálló, hogy a fülében lévő zaj a szívverésének ritmusára pulzál. Bár számos lehetséges oka van, leggyakoribb ok a magas vérnyomás.

Gyógyszeres mellékhatások

Egyes antibiotikumok, rák kezelésére szolgáló vagy malária elleni gyógyszerek mellékhatásai közé tartozik a fül csengése. Ha ilyen típusú gyógyszereket szed, szánjon időt a káros hatások listájának áttekintésére. Ha a fülzúgás szerepel a listán, és azt szeretné, hogy a csengés megszűnjön, konzultáljon orvosával és fontolja meg egy másik gyógyszer szedését.

Nincs nyilvánvaló oka

Tegyük fel, hogy orvosa nem tudta pontosan meghatározni a fülzúgás tüneteinek okait. Ezt elsődleges vagy idiopátiás fülzúgásnak tekintjük. Ha több mint három hónapja nem szűnnek a belső hangok, azonosítható ok nélkül, akkor valószínű, hogy a hang önmagától nem fog elmúlni. Szerencsére találhat különböző kezelési lehetőségeket

Hogyan lehet a fülzúgást megszüntetni?

Anélkül, hogy tudnánk a fülzúgás okát, a megfelelő kezelés megtalálása nehéz feladat. Az okoktól függően különböző kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Vannak, akik kognitív viselkedésterápiával, zajcsökkentő eszközökkel vagy hallókészülékkel találnak megkönnyebbülést a fülzúgástól. Ezek a lehetőségek segíthetnek a tünetek kezelésében és az életminőség fenntartásában.

fejét fogó nő
Ha problémáinak gyökere az otoszklerózis, a műtét lehet a legjobb megoldás. Bár a műtét az esetek többségében sikeres kimenetelű, mégis sokan tartózkodnak a műtéttől. 

Ha tünetei fájdalmas fülfertőzés következményeként alakultak ki, orvosa antibiotikum-kezelést írhat elő mind a fertőzés, egyben pedig a fülzúgás megszüntetésére is.

Mikor fog megszűnni a fülemben a csengés?

Nehéz megmondani, hogy az Ön esetében mikor szűnik meg  a csengés. Szerencsére az esetek túlnyomó többségében a fülzúgás tünetei önmaguktól elmúlnak. Minél tovább húzódik azonabn a probléma, annál valószínűbb, hogy krónikus problémával néz szembe. Ebben az esetben is hirtelen abbamaradhat a fülcsengés mindenféle kezelés nélkül, bár ritkábban fordul elő ez a verzió. Mindenesetre a legjobb ha megvizsgáltatja fülét és hallását, különösen, ha a hang és zaj túl zavaróvá válik a fülében.