Mi okozhat fül mögött duzzanatot?

A fül mögötti duzzanatnak különböző okai lehetnek, a kevésbé súlyosaktól kezdve egészen a komolyabb problémákig. Íme néhány gyakori lehetőség:
1. Jóindulatú (nem rákos) dudorok:
  • Faggyúciszta: A faggyúciszták olyan folyadékkal teli tokok, amelyek a faggyúmirigyek elzáródásának következtében alakulnak ki.1 A faggyúmirigyek a hajhagymában találhatóak, melyeknek fő funkciója, hogy a faggyú kiválasztásával megakadályozzák az elszarusodó laphám kiszáradását. 
    A faggyúciszta alapvetően egy nagyobb pattanáshoz vagy tályoghoz hasonlít.
  • Lipóma: A lipóma egy jól körülhatárolható, zsírszövetből álló, puha tapintású, jóindulatú bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat.2  Bár kiváltó okuk ismeretlen, egyes teóriák szerint örökletes gén miatt is kialakulhatnak.
  • Dermoid ciszta: A dermoid ciszta egy kis, zsákocskához hasonló képződmény, amely a testen bárhol előfordulhat, beleértve a fül mögötti területet is. Ezek a ciszták az embrió fejlődése során alakulnak ki, amikor a bőrbe beágyazódott sejtek nem fejlődnek tovább megfelelően, és hajat, fogakat, bőrt, faggyút, verejtékmirigyeket és akár körmöket is tartalmazhatnak.
2. Fogfertőzés:
Egy fertőzött vagy impaktált fog - különösen a száj hátsó részében elhelyeszkedő fogak esetén - a fertőzés terjedése miatt a fül mögött kemény és fájdalmas nyirokcsomó duzzanatot okozhat. 
3. Mastoiditis (Fültőmirigy-gyulladás)
A mastoiditis a fül mögötti mastoid csont légcelláiban kialakuló bakteriális fertőzés, mely lázzal és fülfolyással együttjáró fájdalmas duzzanatot okozhat. Az antibiotikumok fülgyulladások kezelésére való használatának köszönhetően a mastoiditis manapság már ritkábban fordul elő. Ha azonban nem kezelik, ez a fertőzés maradandó halláskárosodáshoz vagy agyhártyagyulladáshoz vezethet. 
 
4. Limfóma:
Bár ritka, a fül mögötti duzzanat lehet bizonyos típusú rák vagy limfóma tünete. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a duzzanat daganatos eredetű, általában más tünetek is kísérik. Ezek közé tartozik éjszakai izzadás, tartós fáradtság, valamint az olyan súlycsökkenés, ami nem diétából vagy szándékos fogyásból ered.

Hol helyezkedhet el a duzzanat?

A fül mögötti duzzanat a fülcimpa és az halántékcsont között bárhol előfordulhat. A duzzanat elhelyezkedése segíthet az okok lehetséges azonosításában. Például a faggyúciszták gyakran a fülcimpa mögött fordulnak elő.

Veszélyesek-e a fül mögötti duzzadt nyirokcsomók?

Bár a duzzadt nyirokcsomók lehetnek mélyebben gyökerező probléma jelei, nem minden eset veszélyes. Egy egyszerű fertőzés - mint például a közönséges megfázás - is okozhat ideiglenes duzzanatot, ami általában magától elmúlik. Ha viszont a duzzanat tartós vagy más aggasztó tünetekkel jár, feltétlenül forduljon orvoshoz.3

Hogyan kezelhető a fül mögötti dudor?

A fül mögötti duzzanat kezelése az okától függ. Íme néhány gyakori módszer:3
1. Megfigyelés:
Ha a dudort jóindulatúnak ítélik meg, mely nem okoz fájdalmat vagy funkcionális korlátozást, akkor lehetséges, hogy elegendő a duzzanatot szemmel tartani. 
2. Gyógyszerek:
Fertőzések esetén - beleértve a mastoiditist és a fogfertőzést - antibiotikumra lehet szükség.
3. Sebészi beavatkozás:
Amennyiben a duzzanat fájdalmat, fertőzést vagy esztétikai problémát okoz, javasolt lehet a sebészeti eltávolítás. Ez gyakran előfordul a faggyúmirigy ciszták, lipómák és dermoid ciszták esetén.
4. Rákkezelés:
Ha a fül mögötti duzzanat rákos vagy limfómás, a kezelés a konkrét diagnózistól függő sebészeti beavatkozásból, kemoterápiából, sugárkezelésből vagy ezek kombinációjából állhat.

Összefoglalás

A fül mögötti duzzanat felfedezése gyakran aggodalmat és félelmet vált ki. Bár sok esetben a duzzanatok ártalmatlanok és maguktól elmúlnak, vannak olyanok amelyek orvosi beavatkozást és kezelést igényelnek.

Feltétlenül konzultáljon egészségügyi szakemberrel a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv érdekében. Ne feledje, hogy a korai felismerés és az időben történő kezelés kulcsfontosságú a legjobb eredmény eléréséhez.

Hivatkozások:

1. Sebaceous Glands. Elérhető:   https://my.clevelandclinic.org/health/body/24538-sebaceous-glands,  11/05/2023.
2. Lipoma. Elérhető: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/other-conditions/lipoma,  11/05/2023.
3. Freedberg, et al. (2003). Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine. (6th ed.). McGraw-Hill. ISBN 0-07-138076-0.
A jelen cikkben található információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik és nem váltják ki a szakszerű orvosi tanácsadást. Ha bármilyen kérdése van egészségével kapcsolatban, keresse fel kezelőorvosát, vagy egy egészségügyi szakembert.