Áttekintés:

Mi az a “repülőfül”?

A “repülőfül,” más néven barotrauma1, egy olyan jelenség, mely a külső légtérrel érintkező üreges szervekben alakulhat ki, mint pélául a középfülben vagy az orrmelléküregekben. A panaszokat az okozza, hogy a külső légnyomás megváltozása nem tud kiegyenlítődni az üregekben. A középfül a hallócsontokat tartalmazó dobhártya mögötti tér, amelyek fontos szerepet játszanak a hanghullámok belső fülbe való továbbításában. (Lásd hallócsontokról szóló cikkünket.) A középfület az orrgarattal a fülkürt, másnéven Eustach-kürt köti össze, mely segít a középfül és a külső légtér közötti légnyomás kiegyenlítésében. 

A felszállás és a leszállás során a hirtelen magasságváltozások légnyomásváltozást okoznak. Ha a Eustach-kürt nem képes gyorsan kiegyenlíteni ezt a nyomást, a középfülben vákum képződhet, mely a dobhártya behúzódásához és kellemetlen nyomásérzéshez vezethet. Ezt sokan a fülben teltségérzetként, fülpattogásként5 vagy akár fülfájásként2 érzékelik.

Repülés közben tapasztalható gyakori fülproblémák

A fülben kialakuló kellemetlen nyomásérzés csak egy a sokféle fül- vagy hallási probléma közül, amelyet légi utazás során tapasztalhatunk. Más gyakori problémák2:
man with tinnitus
  1. Átmeneti halláscsökkenés: A gyors nyomásváltozások ideiglenes halláscsökkenést is okozhatnak. Mivel a dobhártya nem képes megfelelően rezegni, a hangok eltompulhatnak vagy távolinak tűnhetnek.
  2. Fülzúgás: Vannak akik repülés közben vagy azután csörgő, zúgó vagy zümmögő hangot észlelnek fülükben. Ezt a jelenséget fülzúgásnak nevezik, ami a nyomásváltozásoktól súlyosbodhat.
  1. Fájdalom: A nyomásváltozások által okozott kellemetlenség néha éles vagy tompa fülfájással is járhat. 
  2. Szédülés: Az is előfordulhat, hogy a nyomáskülönbség felborítja a belső fülben lévő folyadékegyensúlyt, ami szédülést vagy vertigót okozhat.

Hogyan előzzük meg a repülés során kialakuló barotraumát?

Bár a légi utazással kapcsolatos barotrauma gyakori jelenség, többféle stratégia is létezik hatásai csökkentésére:
  • Nyelés és ásítás: A gyakori nyelés és ásítás segít megnyitni az Eustach-kürtöt, ami lehetővé teszi a levegő középfülben való áramlását. A rágózás és cukorka-szopogatás ugyancsak hozzájárul ehhez a folyamathoz. Az ásítás pedig természetes reakció, ami általában akkor következik be, amikor valaki fáradt.
  • Valsalva-manőver: Fogja be az orrlyukait, csukja be a száját, majd finoman fújja ki a levegőt az orrán keresztül. Ez a manőver segíthet a nyomás kiegyenlítésében, mivel a levegőt az Eustach-kürtbe kényszeríti. 
  • Fogyasszon elég vizet: A vízivás segít, hogy az Eustach-kürtben lévő nyák ne sűrűsödjön be, ami megkönnyíti a működését.
  • Ne aludjon leszálláskor: Bár a repülés során sokan hajlamosak az alvásra, leszálláskor érdemes ébren maradni, hogy a nyomásváltozásokat aktívan kezelhessük a nyeléssel és az ásítással. Ez segíthet megelőzni a fülproblémákat és enyhíteni az azzal járó kellemetlenségeket.

Mennyi ideig tart a “repülőfül”?

Ez a kellemetlen nyomásérzés általában a leszállást követően gyorsan enyhül, mégpedig akkor, amikor a fülben és a külső térben lévő nyomás kiegyenlítődik. Szerencsére ez egy átmeneti állapot, mely a repülés után pár perccel vagy néhány óra múltán elmúlik.

Okozhat a barotrauma fülgyulladást?

Bár a "repülőfül" önmagában nem okoz fülgyulladást, a nyomás- és folyadék-egyensúlyváltozások teremthetnek olyan környezetet, amely fülgyulladásra hajlamosabbá tehetik.

Ha olyan tüneteket tapasztal, mint például tartós fájdalom, láz vagy fülből folyó váladék, feltétlenül konzultáljon egy egészségügyi szakemberrel, mivel ezek fertőzés jelei lehetnek. 3, 4
senior woman plays with paper airplane

Négy tipp a “repülőfül” enyhítésére

Az előzőleg említett megelőzési módszereken kívül, íme még négy tipp, melyek segíthetnek a “repülőfül” kellemetlenségeinek enyhítésében:
  1. Használjon füldugót: Sokan használnak nyomásesések szabályozására szolgáló szűrős füldugókat. Ezek a speciális dugók különösen hasznosak lehetnek fel- és leszálláskor.
  2. Dekongesztánsok: Érdeklődjön háziorvosánál a nyálkahártyát lohasztó orrspraykről vagy gyógyszerekről. Ezek a készítmények csökkentik az orrdugulást, ezáltal segítik az Eustach-kürt nyitva tartását.
  3. Izotóniás orrspray: Az izotóniás tengervizes orrspray hozzájárul az orr sűrű váladékának elvékonyításához és javítja az Eustach-kürt működését.
  4. Légzésgyakorlatok: A mély, lassú légzés segít a test ellazításában, és hozzájárulhat a nyomás kiegyenlítéséhez.

Összefoglalás

pár a reptéren
A “repülőfül” fájdalmas állapotát sokan megtapasztalják repülős utazásaik során. Bár ez a jelenség bosszantó, szerencsére léteznek olyan stratégiák, melyek segítenek a megelőzésben vagy az azzal járó kellemetlenségek enyhítésében. Ne felejtsen el elegendő vizet inni, cukorkát szopogatni vagy gyakran ásítani, és fontolja meg a füldugók vagy dekongesztánsok használatát. Ha tartós fájdalmat vagy bármilyen szokatlan tünetet tapasztal, feltétlenül forduljon orvoshoz.

Referenciák:

  1. National Library of Medicine - "Grand Strand Medical Ctr, University of Pennsylvania Philadelphia, , University Medical Center, LSU Medical School" (2023). Barotrauma. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482348/
  2. Mayo Clinic. (2021). Airplane ear. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/airplane-ear/symptoms-causes/syc-20351701
  3. American Speech-Language-Hearing Association. (n.d.). Ear Infections (Otitis Media) https://www.asha.org/public/hearing/otitis-media/
  4. American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery    Ears and Altitude (Barotrauma) (2018) https://www.enthealth.org/conditions/ears-and-altitude-barotrauma/
  5. Cleveland Clinic. (2022). How To Pop and Unclog Your Ears     https://health.clevelandclinic.org/how-to-pop-your-ears
A jelen cikkben található információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik és nem váltják ki a szakszerű orvosi tanácsadást. Ha bármilyen kérdése van egészségével kapcsolatban, keresse fel kezelőorvosát, vagy egy egészségügyi szakembert.