Áttekintés:

Mi az a benignus paroxizmális pozícionális vertigo (BPPV)?

A BPPV hátterében a belső fül egyensúlyozásért felelős szervének, az úgynevezett utriculusnak a működési zavara áll, amely akkor jelentkezik, amikor a kis kalcium-karbonát kristályok, az úgynevezett otoconiák, elmozdulnak a normális helyükről.1

Az utriculus a belső fül forgómozgások érzékeléséért felelős félkör alakú csatornái alján helyeszkedik el. Ezek a csatornák kritikus szerepet játszanak egyensúlyunk fenntartásában.

Amikor a kristályok elmozdulnak, a folyadékkal teli félkör alakú csatornákba vándorolnak. Ez megzavarja a normális folyadékmozgást, hamis jeleket küldve az agynak, szédülést és vertigot okozva.

A BPPV tünetei

A BPPV elsődleges tünete a vertigo, forgó szédülés vagy egyensúlyvesztés.
Egyéb gyakori tünetek:
  • Rövid szédülési epizódok, amelyek néhány másodperctől néhány percig tartanak
  • Hányinger és hányás súlyos epizódok esetén
  • Egyensúlyvesztés és bizonytalanság érzése
  • Homályos látás vagy nystagmus (akaratlan szemmozgások)
  • Szédülés vagy ájulás érzése
  • Olyan érzés, mintha mintha valaki egy irányba húzná1
A BPPV néha más problémákat is okozhat. Ennek egyik példája a tinnitusz (fülzúgás vagy fülcsengés).

A BPPV tünetei hirtelen jelentkeznek, általában kevesebb, mint 1 percig tartanak, és a kristályok helyreállásával elmúlnak.

Visszatérhet-e a vertigo?

Ha újabb kristályok kerülnek a félkör alakú csatornákba, sajnos, még a kezelés után is előfordulhat, hogy a pozícionális vertigo hetekkel vagy akár évekkel később újra megjelenik.

Ha BPPV-től szenved, fontos odafigyelni arra, hogy a fej helyzetének változtatásakor a kristályok elmozdulhatnak, ami vertigót és szédülési rohamot eredményezhet.

Ezek a mindennapi mozdulatok közé tartoznak:
  • Ágyból való kikelés
  • Ágyban való megfordulás
  • Felnézés
  • A fej előre- és lefelé hajtása

Ha a kis kalcium-karbonát kristályok nem találják meg a belső fül tömlőcskéjébe való visszajutás útját, a tünetek egyre gyakoribbakká válhatnak. Ez igen zavaró és ijesztő lehet, mivel egyik nap az ember jól érezheti magát, míg másnap a tünetek visszatérhetnek.

Mi okozza a BPPV-t?

Amikor a BPPV-nek nincsenek ismert okai, ezt az állapotot idiopátiás BPPV-nek hívjuk. Ilyenkor a BPPV spontán módon, azonosítható ok nélkül alakul ki.1

Amikor az ok meghatározható, a betegség lehet az alábbi okok következménye:
  • Idős kor
  • Fejsérülés
  • Belső fülfertőzés
  • Belső füllel kapcsolatos egészségügyi állapotok, mint például a Ménière -betegség

Hogyan kezelhető a BPPV?

Első lépés: diagnózis
A pontos diagnózis felállítása érdekében keresse fel egészségügyi szolgáltatóját. Háziorvosa nagy valószínűség szerint fül-orr-gégész szakorvoshoz küldi majd.

A BPPV diagnosztizálása alapos kórtörténeti áttekintést és fizikai vizsgálatot szükségeltet, amely konkrét teszteket is igényelhet, mint például a Dix-Hallpike manőver vagy a Roll teszt.
Ezeknek a teszteknek az elvégzéséhez a szakorvos a beteget gyors mozdulattal ülő helyzetből fekvő helyzetbe mozgatja, miközben a fejét 45°-os szögben tartja.

A tesztek célja, hogy az elmozdult kristályok mozgását kiváltva előidézzék a BPPV jellegzetes tüneteit.

Ha BPPV-je van, néhány másodpercig valószínűleg vertigót vagy szédülést fog tapasztalni, amikor a fejét egyik pozícióból a másikba mozgatják. A diagnózis megerősítése érdekében orvosa a fej helyzetének változása közben fellépő esetleges nystagmust (a szemek rángatózó mozgását) is figyelni fogja.
Második lépés: kezelés
Ha a Dix-Hallpike teszt eredménye pozitív, orvosa valószínűleg azonnal megkezdi az Epley manőverrel való kezelést, amelyet lentebb részletezünk.2

Hogyan szüntethető meg a BPPV?

A pozícionális vertigo sikeresen kezelhető gyógyszerek, műtét vagy speciális eszközök nélkül az Epley-manőver segítségével.2 Az Epley-manőver egy speciális eljárás, mely egy egészségügyi szakember segítségével végzett fej- és testmozgás sorozatból áll. 

Az Epley-manőver célja az otoconiák (kalcium-karbonát kristályok) az érintett félkörös csatornából való elmozdítása, visszahelyezve azokat az utriculusba, ahol már nem okoznak tüneteket. A manőver segít a szédülés és a vertigo tüneteinek enyhítésében és azok megszüntetésében. 

A Dix-Hallpike manővert követően hátradőlt pozicióban orvosa a következő lépésekben segíti Önnek végrehajtani az Epley-manővert:
  1. Fordítsa a fejét 45 fokos szögben az egyik oldara, és  tartsa ezt a pozíciót 30 másodpercig.
  2. Orvosa segítségével feküdjön a hátára, majd forduljon az oldalára, miközben a fejét a padló felé fordítja, ezt a pozíciót 30 másodpercig tartva.
  3. Végül orvosa segítségével üljön fel, miközben továbbra is a fejét lefelé tartja.

Bár általában a tünetek a manőver után elmúlnak, néha többszöri próbálkozásra van szükség. Ilyenkor az orvos javasolhatja a manőver otthoni gyakorlását is. Egyes esetekben gyógyszerek is szükségesek a társuló tünetek, például a hányinger és a szédülés enyhítésére.2

Mit tegyünk a pozícionális vertigo kezelése után?

A kezelés utáni nap hátralévő részében érdemes kerülni a következőket:
  • A fej hátra döntését
  • Nagyon előredöntött testhelyzetet (például cipő felvételéhez)
Továbbá, javasolt több napig kerülni az érintett oldalon való alvást. Ehelyett próbáljon meg másik oldalán feküdni vagy használjon több párnát az éjszakai kényelmes alváshoz.

Elmúlik-e valaha is a jóindulatú paroxizmális pozíciós vertigo?

A BPPV sikeresen kezelhető, és az idő múlásával gyakran magától megszűnik, különösen olyan esetekben, amikor az alapvető ok nem azonosítható.
A fent említett helyzetkorrekciós manőverek és kezelések rendkívül hatékonyak a tünetek enyhítésében.

Ugyanakkor - ahogyan korábban említettük - előfordulhat, hogy a BPPV újra megjelenik, különösen azoknál az egyéneknél, akik hajlamosak az otoconiák elmozdulására.

Tippek a BPPV otthoni kezeléséhez

  • Maradjon aktív és végezzen olyan gyakorlatokat, amelyek elősegítik az egyensúlya fenntartását. Ezen kívül végezze rendszeresen az orvosa által javasolt otthon végezhető vestibuláris rehabilitációs gyakorlatokat.
  • Legyen óvatos önkezelés során, mivel a szédülés és hányinger mozgás közben súlyosbodhat. Ezért ajánlott, hogy  a biztonság érdekében legyen valaki Önnel, amikor a gyakorlatokat végzi.
  • Hogy melyik gyakorlat a leghatékonyabb az Ön számára az attól függ, hogy melyik fülével - vagy konkrétabban melyik félkör alakú csatornával - van a probléma. Miután orvosa ezt megállapítja, Önnek legmegfelelőbb konkrét gyakorlatokat javasolhat. 

Íme néhány otthon végezhető vestibuláris rehabilitációs gyakorlat:

Az Otthoni Epley Manőver


Ez nagyon hasonló az Epley manőverhez, amelyet orvosa a kezelés során végzett.
  1. Üljön fel az ágyon, és fordítsa a fejét 45 fokban jobbra (ha a probléma a jobb fülében van).
  2. Gyorsan feküdjön vissza, és tartsa a fejét ebben a pozícióban, úgy hogy vállai a párnán legyenek.
  3. Várjon 30 másodpercet.
  4. Fordítsa a fejét 45 fokban balra, továbbra is a hátradőlt pozícióban.
  5. Várjon további 30 másodpercet.
Ha a probléma a bal fülében van, akkor ismételje meg ugyanezeket a lépéseket, de fordítva.3

Brandt-Daroff Gyakorlatok

 
  1. Üljön fel az ágy szélén, tartsa a fejét egyenesen.
  2. Dőljön el az egyik oldalra, az orra 45 fokos szögben mutasson felfelé.
  3. Tartsa ezt a pozíciót, amíg a szédülés elmúlik, majd ismételje meg a másik oldalon.
  4. Ismételje meg ezt a gyakorlatot többször, legalább naponta kétszer.

Összefoglalás

A BPPV tünetei rendkívül kellemetlenek lehetnek, mivel hirtelen jelentkeznek, és súlyos egyensúlyzavarhoz vagy akár ágyból való kieséshez is vezethetnek. Szerencsére az okuk általában ártalmatlan - a félkör alakú csatornákban lévő kalcium-karbonát kristályok mozgása miatt alakulnak ki. 

Feltétlenül konzultáljon egészségügyi szakemberrel a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv érdekében. A kezelés nem jár beavatkozással és általában gyorsan enyhíti a tüneteket.

Referenciák:

1. De Stefano A, Dispenza F, Suarez H, Perez-Fernandez N, Manrique-Huarte R, Ban JH, et al.(2014). A multicenter observational study on the role of comorbidities in the recurrent episodes of benign paroxysmal positional vertigo. Auris Nasus Larynx. 41:31–6. 10.1016/j.anl.2013.07.007
2. Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV). Letöltve:  https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/benign-paroxysmal-positional-vertigo-bppv, 2023. május 15.
3. Fife TD, et al. (2008). Practice parameter: Therapies for benign paroxysmal positional vertigo (an evidence-based review). Report of the Quality Standards Subcommittee of the 4. 4. American Academy of Neurology. Neurology, 70(22): 2067–2074.
Home Epley Maneuver. Letöltve:https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/home-epley-maneuver, 2023. május 15.
A jelen cikkben található információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik és nem váltják ki a szakszerű orvosi tanácsadást. Ha bármilyen kérdése van egészségével kapcsolatban, keresse fel kezelőorvosát, vagy egy egészségügyi szakembert.