Mi a hallásvizsgálat?
A hallásvizsgálat rendkívül hasznos, mivel lehetővé teszi a hallásérzék érzékenységének felmérését. A hallásszűrő vizsgálatot általában audiológus vagy egyéb hallásszakértő végzi audiométer segítségével. Az audiométer arra szolgál hogy meghatározzák egy személy hallásérzékenységét különböző frekvenciákon.
A leggyakoribb hallásszűrő vizsgálatok
Ez az egyik leggyakoribb teszttípus, amelyet hallásszakértője valószínűleg első lépésként fog elvégezni, hogy jobban megértse hallási problémáját. A hallásküszöb vizsgálat megállapítja, hogyan hallja a hangokat változó frekvenciákon. A tiszta tónusú halláspróba során audiológusa fejhallgató segítségével mély hangoktól a magasig ad hangokat, hogy megállapítsa, mikor hallja meg a lejátszott hangokat.
A vizsgálat során a koponyacsonton elhelyezett speciális mérőfej segítségével megállapítjuk a hallásveszteség típusát. A vizsgálat különböző frekvenciákon mért tisztahangküszöb mérés.
Dobüregi nyomásmérés, mely a középfül állapotát méri fel, ami meghatározza a hallásveszteség típusát.
Hallásveszteség esetén szükséges elvégezni a beszédértés vizsgálatot, mely képet ad a hallásküszöb mérés eredményéhez képest a beszédértés valós állapotáról. Lehet, hogy bizonyos frekvenciákat ugyan meghall még, de a hallottakat nem tudja értelmezni.
A vizsgálat során számokat és szavakat kell visszaismételni, mely során sok esetben a mássalhangzó tévesztések jó támpontot adnak az audiológusnak.
Ez a teszt a középfülben lévő izom működését méri egy külső hallójáratba helyezett puha füldugó segítségével, mely hangos zajokkal stimulálja az izomműködést, ez utóbbi felelős a belső fül védelméért, hogy ne érjék azt erős kellemetlen hangingerek. Az akusztikus reflex teszt előnye, hogy segít a halláskárosodás típusának és a probléma pontos helyének azonosításában.
Ez egy speciális típusú hallásvizsgálat, amely segít audiológusának megállapítani, hogy tünetei a hallóidegekkel vagy neurológiai rendellenességgel kapcsolatosak-e. A vizsgálat kivitelezése kizárólag klinikai/kórházi körülmények között történik, amennyiben erre szükség van.
Ennek a tesztnek az a célja, hogy felmérje a belső fülben lévő szőrsejtek működőképességét.
Miért kerülik az emberek a hallásvizsgálatot?
Számos oka van annak, hogy miért kerülik az emberek a hallásvizsgálatot. Először is, ahelyett, hogy a hallásvizsgálatokat szűrésnek tartanák, a legtöbben az életkorral összefüggő problémákkal küzdők vizsgálataként gondolnak rá. Sokan nem tudják, hogy fülvizsgálat során audiológusok a halláskárosodáson kívüli egészségi problémákat is felfedezhetnek.
A vizsgálat kerülésének másik oka, hogy sokan nincsenek tisztában hallásproblémájukkal. Mivel a hallásveszteség többnyire fokozatosan alakul ki - mint például az életkorral vagy bizonyos betegségekkel összefüggő halláskárosodás esetén –, és emiatt a probléma súlyosságát nem mindig könnyű felismerni.
Végül pedig sokak számára nehézséget jelent hanyatló hallási képességükkel szembenézni. Vannak olyanok, akik szégyellik magukat vagy aggódnak az állapotukkal összefüggő esetleges megbélyegzés miatt, míg mások nem szeretnek hallókészüléket hordani.
Mik a hallásvizsgálat elkerülésének kockázatai?
A hallásvizsgálat elkerülésének egyik legnagyobb kockázata a hallásprobléma hátterében álló lehetséges egészségi állapotok diagnózisának elmulasztása. Ilyen betegség lehet például a cukorbetegség, mely a hallásveszteség korai kialakulásához vezethet.
A magas vérnyomás szintén egy olyan egészségi állapot, amely gyakran összefüggésben van a fülzúgással (tinnitusszal) és halláskárosodással. A hallásvizsgálat lehetővé teszi, hogy orvosának sikerüljön a kiváltó okot azonosítani, és az olyan betegségre kezelési módszert javasolni, amelyről nem is tudott.
A rendszeres hallásvizsgálat elkerülésének másik kockázata, hogy nem lesz tisztában halláskárosodása súlyosságával, és azzal, hogy állapota rosszabbodik-e. Sokan évente ellenőriztetik látásukat, hogy nyomon kövessék szemük egészségét. A hallásvizsgálatokhoz ugyanígy kellene hozzáállni. Segítségükkel hallásvesztésének hanyatlását követheti. Járjon rendszeresen audiológushoz, hogy megakadályozza a szükségtelen hallási problémáktól való szenvedést.
A rendszeres hallásszűrés legfőbb előnye, hogy
audiológusa összehasonlíthatja a korábban készített audiogramjait az aktuálissal. Ha a vizsgálatok aggodalomra adnak okot, és orvosa például halláskárosodásának jelentős változását állapítja meg, Önt erről rögtön tájékoztathatja. A rendszeres hallásvizsgálat azt is lehetővé teszi, hogy audiológusa az adott helyzetnek megfelelő kezelést javasoljon, és megoldja a
fülfertőzés, a
fülzsírfelhalmozódás, a
hallójárat, a dobhártya vagy a zaj okozta hallásveszteség problémáit.
Amint látja, a hallásvizsgálat elkerülésének sokkal több hátránya van, mint a hallásszűrésen való részvételnek. Tény, hogy a kevésbé súlyos hallásproblémák korai felismerése segíthet megelőzni a halláskárosodás súlyosbodását. Egy hozzáértő hallásszakértő segíthet a megfelelő hallásvizsgálatok elvégzésében és megtalálni az Ön számára legjobb rehabilitációs megoldást.
A jelen cikkben található információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik és nem váltják ki a szakszerű orvosi tanácsadást. Ha bármilyen kérdése van egészségével kapcsolatban, keresse fel kezelőorvosát, vagy egy egészségügyi szakembert.